Informacje

Podsumowanie KMZB w powiecie żnińskim za I półrocze 2017 roku

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie żnińskim funkcjonuje od września 2016 roku. Dziś podsumowujemy jej działanie w pierwszym półroczu 2017 roku.

Przypomnijmy, że Krajową  Mapę  Zagrożeń  Bezpieczeństwa stworzono po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Dzięki aplikacji można zgłaszać sytuacje niebezpieczne, które zaobserwowaliśmy w naszym otoczeniu, ale również w pracy czy szkole. KMZB jest dostępna na stronie internetowej każdej komendy policji. Za pomocą kilku kliknięć, bardzo szybko można zaznaczyć miejsce, w którym powinni pojawić się policjanci, bo zaobserwowaliśmy, że kierowcy niewłaściwie parkują, przekraczają dozwoloną prędkość albo spożywany jest alkohol.

Jednak należy podkreślić, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych  112, 997. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Po zaznaczeniu zagrożenia na mapie, kolejne można nanieść po upływie 24 godzin. 

W pierwszym półroczu 2017 roku na terenie powiatu żnińskiego odnotowaliśmy łącznie 458 zgłoszeń dokonanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystkie te zgłoszenia zostały poddane weryfikacji. Ponad 58% przypadków zostało potwierdzonych.

W poszczególnych gminach powiatu żnińskiego sytuacja przedstawia się następująco:

- Gmina Żnin – 61 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Gąsawa – 21 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Rogowo – 76% zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Janowiec Wielkopolski – 45 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Łabiszyn – 57 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Barcin – 91 % zgłoszeń potwierdzonych

Najczęściej zgłaszanym zagrożeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości, w dalszej kolejności niewłaściwe parkowanie oraz spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.

 

Powrót na górę strony