Bezpieczna droga do szkoły - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 02.09.2017

4 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. Od tego dnia wszystkie drogi prowadzące do placówek edukacyjnych będą pod szczególnym nadzorem mundurowych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci będą pojawiać się w rejonach szkół i przejść dla pieszych. W powiecie żnińskim już rozpoczęto pierwsze kontrole autokarów, które ujawniły nieprawidłowości.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla mundurowych wiąże się z intensywnymi działaniami, które mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży bowiem, uczniowie stanowią liczbą grupę użytkowników dróg. Nikogo nie powinien dziwić widok mundurowych w pobliżu szkół, przedszkoli i przejść dla pieszych. Obecność policjantów ma przypominać kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości w tych właśnie miejscach. Uczniom natomiast ma przypominać o bezpiecznym i zgodnym z przepisami przekraczaniu jezdni.

W pierwszych dniach września policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żninie będą prowadzić cyklicznie kontrolę autokarów i busów, którymi dzieci dojeżdżają do szkół. W szczególności będą sprawdzać stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz eliminować z ruchu te środki transportu, które nie spełniają odpowiednich norm. Kierowcy będą sprawdzani pod kątem posiadania stosownych uprawnień oraz trzeźwości.

W powiecie żnińskim już rozpoczęły się pierwsze kontrole autokarów, które ujawniły nieprawidłowości. W czwartek (31.08.2017) policjanci żnińskiej „drogówki” przeprowadzili szczegółową kontrolę autobusu na terenie gminy Barcin. W związku z nieprawidłowościami: wystającymi ostrymi elementami, niesprawnymi oparciami, pękniętym siedziskiem, brakiem apteczki i młotka przy wyjściu awaryjnym, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowcę ukarano mandatem karnym. Ponadto okazało się, że na licencji na prowadzenie usługi krajowego transportu drogowego osób, widnieje nazwa innego podmiotu aniżeli na wypisach z zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób i paragonach z kasy fiskalnej. O tych nieprawidłowościach został powiadomiony właściwy Urząd Skarbowy oraz Inspekcja Transportu Drogowego, które przeprowadzą stosowne czynności we własnym zakresie. 

Autor: Wioleta Burzych
Publikacja: Wioleta Burzych