W ciągu 12 godzin zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

W ciągu 12 godzin zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 13.09.2017

W miniony weekend w ciągu 12-stu godzin mundurowi ze żnińskiego garnizonu zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców. Wszyscy zatrzymani poruszali się samochodami osobowymi. Teraz czeka ich proces w sądzie i surowa kara.

Pomimo wielu różnych akcji profilaktycznych, kampanii medialnych i zaostrzenia przepisów dotyczących nietrzeźwych kierujących, mundurowi nadal zatrzymują nieodpowiedzialnych użytkowników dróg, którzy wsiadają za "kółko" pod wpływem alkoholu nie zważając na konsekwencje. W miniony weekend w ciągu zaledwie 12-stu godzin, policjanci w powiecie żnińskim zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. 

  1. W dniu 09.09.2017r. około godz. 23.40 w Ostrówcach, 28-letni mieszkaniec powiatu słupeckiego kierował samochodem marki Opel. Sprawdzenie alkomatem wykazało około 1,5 promila alkoholu w organizmie. 
  2. W dniu 10.09.2017r. około godz. 1.30 w Łabiszynie Wsi, 36-letni mieszkaniec gminy Łabiszyn kierował samochodem marki Opel. Blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało urządzenie kontrolo – pomiarowe. 
  3. W dniu 10.09.2017r. około godz. 11.20 w Żninie na ul. 1 Stycznia, 51-letni mieszkaniec gminy Żnin kierował samochodem marki Opel. Z nieustalonych przyczyn wypadł z drogi, po czym wjechał na pole, gdzie dachował. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie do wyjaśnienia sprawy, ponieważ wspólnie z pasażerką, która z nim podróżowała, podawali rozbieżne informacje co do osoby kierującego i przebiegu samego zdarzenia. Jednak zaczerwienienia w okolicy lewego obojczyka 51-latka, powstałe na skutek odciśnięcia pasa bezpieczeństwa nie pozostawiały wątpliwości kto kierował pojazdem. 

          
Wszyscy trzej kierowcy już stracili prawo jazdy. Teraz czeka ich proces w sądzie i dotkliwa kara. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zgodnie z art. 178a§1 Kodeksu Karnego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.  Ponadto wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5000 złotych. 

Autor: Wioleta Burzych
Publikacja: Wioleta Burzych