"BEZPIECZNE WAKACJE" inauguracja akcji na kujawsko-pomorskich drogach - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

"BEZPIECZNE WAKACJE" inauguracja akcji na kujawsko-pomorskich drogach

Data publikacji 22.06.2018

Dzieci i młodzież rozpoczynają upragnione wakacje. Nad ich spokojnym przebiegiem na drogach naszego województwa od dzisiaj aż do 2 września czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci, którzy rozpoczynają działania "BEZPIECZNE WAKACJE". Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Przed nami ponad dwa miesiące wakacji. Dla wielu z nas oznacza to czas wypoczynku, a dla policjantów wzmożonego ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami. Dlatego od dzisiaj (22.06.18) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają ogólnopolskie działania ”BEZPIECZNE WAKACJE”, które potrwają do 2 września. Przez cały ten czas policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Okres letniego wypoczynku charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów oraz  niechronionych użytkowników dróg, dlatego też na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego. Podczas akcji policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogach pojawią się także mundurowi na motocyklach.

Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w tym w zakresie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Będą również realizować działania kontrolno-pomiarowe, ukierunkowane w szczególności na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież.

Zanim jednak wyślemy nasze dzieci na zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” możemy sprawdzić czy autokar, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje ma np. aktualny przegląd techniczny.

Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Dlatego organizator wypoczynku, opiekunowie lub rodzice mogą poprosić o kontrolę w każdej jednostce Policji, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem (może być telefonicznie). 

Warto, również pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i z powrotem.                                        

Przed wyjazdem sprawdźmy:
- stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
- wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
- potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).

Pamiętajmy aby:
- dostosować prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
- w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa - obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa dotyczy również pasażerów. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka (homologowanym i dostosowanym do wieku oraz wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera,
- nigdy nie kierować pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce, a także ogranicza pole widzenia,
- nie wyruszać w drogę, jako kierowca, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.
- stosować zasadę „ograniczonego zaufania” do innych uczestników ruchu, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, którzy nie zawsze są na drogach widoczni,
- zaplanować wcześniej trasę podróży i pamiętać, aby co jakiś czas przewietrzyć samochód, a także odpocząć.

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na naszych drogach - apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o rozsądek i rozwagę !   

         

WAKACYJNE ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM

                                                                                                                                                                                                                                            
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach: w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. h [15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny}:

 

Dni tygodnia od godziny do godziny
Piątek 18:00 22:00
Sobota 8:00 14:00
Niedziela 8:00 22:00
15 Sierpnia
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
8:00 22:00

 

                       

Autor: kom. Joanna Karpińska, Wydział Ruchu Drogowego, KWP Bydgoszcz
Publikacja: mł. asp. Wioleta Burzych