Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie żnińskim - Informacje - KPP w Żninie

Informacje

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie żnińskim

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od ponad dwóch lat. To interaktywne narzędzie stworzono, aby obywatele mogli wskazać, które miejsca wymagają interwencji funkcjonariuszy. Od początku 2018 roku na mapę w powiecie żnińskim naniesiono ponad 730 zagrożeń.

Przypomnijmy, że KMZB stworzono po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Za jej pośrednictwem można zgłaszać sytuacje niebezpieczne, które zaobserwowaliśmy w naszym otoczeniu. Są to m. in.: drogi, gdzie kierujący przekraczają dozwoloną prędkość lub nie stosują się do znaków drogowych; miejsca, w których jest spożywany alkohol bądź też grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją. Jednak warto podkreślić, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy nadal korzystać z numerów alarmowych  112, 997.

Od początku 2018 roku na terenie powiatu żnińskiego odnotowaliśmy łącznie 739 zgłoszeń dokonanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystkie te zgłoszenia zostały poddane weryfikacji. Blisko 80 % przypadków zostało potwierdzonych.

W poszczególnych gminach powiatu żnińskiego sytuacja przedstawia się następująco:

- Gmina Żnin – 86 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Gąsawa – 82 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Rogowo – 91% zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Janowiec Wielkopolski – 80 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Łabiszyn – 77 % zgłoszeń potwierdzonych

- Gmina Barcin – 53 % zgłoszeń potwierdzonych

 

Najczęściej zgłaszanym zagrożeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości (525 zgłoszeń), w dalszej kolejności spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (55 zgłoszeń) oraz niewłaściwe parkowanie (53 zgłoszenia).

Dzięki informacji zamieszczonej na KMZB, m. in. w okresie wakacyjnym, udało się ustalić personalia kobiety, która wyrzuciła worek ze śmieciami do przydrożnego rowu w Wenecji, za co została ukarana mandatem karnym.

 

Zachęcamy do korzystania z mapy!

Autor: mł. asp. Wioleta Burzych
Publikacja: mł. asp. Wioleta Burzych